
Önemli bulgulara hızlı bir bakış:
-
Ortalama Shopify mağazası 2024–2025 itibarıyla ziyaretçilerinin %1,4 ile %1,8'ini alıcıya dönüştürüyor; en iyi %20 %3,2 veya üstüne ulaşıyor. Kaynak: Red Stag Fulfillment
-
Masaüstünde dönüşüm oranı ortalama %1,9, mobilde %1,2; aradaki fark ödeme adımında açılıyor. Kaynak: Uptek
-
Shopify 2025'te 378,4 milyar dolar GMV işledi; bu, 2024'teki 292,3 milyar dolardan %29'luk bir sıçrama. Kaynak: TechnologyChecker
-
BFCM 2024'te Shop Pay kullanımı yıldan yıla %58 arttı ve satıcıların o hafta sonu 11,5 milyar dolarlık satışa ulaşmasına katkı verdi. Kaynak: Shopify
-
Tüm e-ticaret platformlarında 2026'nın ilk çeyreğinde küresel ziyaretlerin %1,4'ü satın almayla sonuçlandı. Sayı Shopify mağaza medyanıyla aynı, ama farklı bir kitle üzerinden sayılmış. Kaynak: Shopify üzerinden Statista
-
En iyi %10'daki mağazalar %4,7 veya üstünde dönüştürüyor; bu, platform medyanının üç katından fazla. Kaynak: Craftberry
Shopify'da iyi bir dönüşüm oranı nedir?
İyi bir Shopify dönüşüm oranı nişinize, trafik kalitenize ve fiyat düzeyinize bağlı olarak %1,4 ile %3,2 arasındadır. %2'nin üstündeki her oran sizi platform medyanının önüne geçirir; %3,2'yi aşmak ise tüm Shopify mağazalarının en iyi %20'sine girmek demektir.
Popupsmart'ta beş yıldır dönüşüm oranı optimizasyonu üzerinde çalışıyorum ve dönüşüm oranını en iyi tahmin eden tek etken tasarım ya da ürün kalitesi değil. Trafiğin niyeti. Ziyaretlerinin %80'ini ücretli sosyal medyadan alan bir mağaza, satın almaya hazır alıcılardan organik arama trafiği alan bir mağazadan neredeyse her zaman daha düşük dönüştürür.
Güncel verilere göre seviyeler şöyle:
| Performans seviyesi | Dönüşüm oranı | Ne anlama geliyor |
|---|---|---|
| Ortalamanın altı | %0,5'in altı | Temel sorunlar: trafik kalitesi, ürün-pazar uyumu veya teknik problemler |
| Medyan | %1,4 – %1,8 | Tüm sektörlerde tipik Shopify mağaza performansı, 2024–2025 itibarıyla |
| İyi | %2,0 – %3,1 | Medyanın üstü; büyük olasılıkla dönüşüm optimizasyonuna ve trafik kalitesine yatırım yapılıyor |
| En iyi %20 | %3,2+ | Güçlü kullanıcı deneyimi, optimize edilmiş ödeme, hedefli trafik kaynakları |
| En iyi %10 | %4,7+ | Üst düzey performans; genellikle niyeti yüksek nişler veya tekrar satın alınan kategoriler |
Red Stag Fulfillment'a göre tipik Shopify mağazası, 2024–2025 itibarıyla ziyaretçilerinin %1,4 ile %1,8'ini müşteriye dönüştürüyor.
Bu aralık 2024'ten beri sabit. Değişen tavan: ödeme optimizasyonuna, kişiselleştirilmiş popup'lara ve mobil deneyime yatırım yapan mağazalar %3,2'nin üstüne bir yıl öncesine göre daha tutarlı biçimde çıkıyor.
Fiyat düzeyi de taban çizgisini niş kadar oynatıyor. Red Stag, yüksek fiyatlı Shopify mağazalarının çoğunu %0,5 ile %2,0 arasına koyuyor; çünkü 900 dolarlık, uzun düşünülen bir alışveriş, 30 dolarlık bir anlık alışverişin hiçbir zaman ertelenmediği biçimde ertelenir.
İpucu: Shopify analiz panelinize şimdi bakın. %1,4'ün altındaysanız önce trafik kalitesine odaklanın (alıcı mı çekiyorsunuz, yoksa sadece gezen mi?). %1,4 ile %2 arasındaysanız Shopify dönüşüm oranını artırma işine ödeme ve mobil optimizasyonla başlayın. %2'nin üstündeyseniz küçük kazanımların hızla katlandığı bir noktadasınız.
Shopify dönüşüm oranı ortalamaları neden birbirini tutmuyor?
Yayımlanan dönüşüm oranı ortalamaları birbirini tutmuyor, çünkü farklı şeylere bölüyorlar. Karşılaştırılabilir görünen iki rakam genellikle farklı insanları sayıyor; aradaki fark performans değil, payda.
Kullanıcı değil, oturum. Shopify siparişleri tekil ziyaretçiye değil oturuma böler. Satın almadan önce üç kez gelen bir alışverişçi üç oturum ve bir sipariş sayılır. Bu, bir dönüşüm oranının neyi saydığına dair bir tercihtir ve cevabı değiştirir: aynı mağaza, oturum paydasıyla kullanıcı paydasına göre daha düşük bir sayı raporlar. Oturuma dayalı bir oranı yalnızca başka bir oturuma dayalı oranla karşılaştırın.
Tüm e-ticaret değil, Shopify mağazaları. %1,4 ile %1,8 arasındaki Shopify medyanı, çoğu küçük ve yeni olan milyonlarca Shopify mağazası üzerinden ölçülüyor. Tüm e-ticaret ortalamaları ise seçilmiş marka panelleri üzerinden ölçülüyor. Dynamic Yield'ın %2,66'lık küresel ortalaması 400'den fazla markayı kapsıyor; bu, Shopify mağaza tabanından çok daha oturmuş bir kitle. IRP Commerce aynı küresel rakamı %1,89 olarak veriyor. İkisi de yanlış değil, farklı mağazaları örnekliyorlar. Tüm e-ticaret için güncel sektör ve cihaz ortalamalarını e-ticaret dönüşüm oranı istatistikleri yazımızda topladık.
%1,4 çakışması tesadüf. Statista, 2026'nın ilk çeyreğinde küresel e-ticaret ziyaretlerinin %1,4'ünün satın almayla sonuçlandığını bildiriyor. Red Stag Fulfillment ise Shopify mağaza medyanını 2024–2025 itibarıyla %1,4 ile %1,8 arasında veriyor. Bu iki sayı tesadüfen örtüşüyor. Birbirini DOĞRULAMIYORLAR, çünkü farklı dönemlerde farklı kitleleri kapsıyorlar.
Ödeme veya popup dönüşümü değil, mağaza dönüşümü. Bir Shopify mağazasının dönüşüm oranı, sipariş bölü oturumdur. Ödeme dönüşüm oranı, tamamlanan satın almaların ulaşılan ödeme adımlarına oranıdır; bu yüzden %40 ile %65 arasında gezer. Popup dönüşüm oranı ise potansiyel müşteri bölü popup gösterimidir. Üç payda, üç ölçek; aralarında anlamlı bir karşılaştırma yok.
Mobil ve masaüstü Shopify dönüşüm oranları nasıl karşılaştırılır?
Mobil Shopify mağazaları ortalamada yaklaşık %1,2 dönüştürürken masaüstü %1,9'da duruyor. Bu %58'lik fark önemli, çünkü Yotpo'ya göre Shopify trafiğinin %70'inden fazlası artık mobil cihazlardan geliyor.
Uptek'e göre Shopify mağazalarında ortalama mobil dönüşüm oranı %1,2, masaüstü ortalaması ise %1,9.
Buradaki hesap acımasız. Aylık 100.000 ziyaretçinizin %75'i mobilden geliyor ve %1,2 dönüşüyorsa bu 900 sipariş eder. %1,9 dönüşen 25.000 masaüstü ziyaretçisi ise 475 sipariş getirir. Mobil dönüşümü yalnızca 0,3 yüzde puan iyileştirmek, ek trafiğe tek kuruş harcamadan ayda 225 sipariş ekler.
Ne yapmalı: Mağazanızı mobilde Google PageSpeed Insights'tan geçirin. Largest Contentful Paint 2,5 saniyeyi aşıyorsa ilk düzeltmeniz bu. Hızdan sonra mobil ödemeyi sadeleştirin: gereksiz form alanlarını kaldırın, teslimat adresi için otomatik doldurmayı açın ve ana CTA butonunun başparmakla erişilebilir olduğundan emin olun. Cihaz farkının popup tarafını mobil ve masaüstü popup davranışı yazımızda ayrıca inceledik.
Ecommercetrix'e göre Shopify mağazalarının en iyi %20'si %2,8'lik bir mobil dönüşüm oranına ulaşıyor. Bu ortalamanın iki katından fazla ve farkın büyük kısmı ürün seçiminden değil, sayfa hızından ve ödeme sürtünmesinden geliyor.

Mobil ve masaüstü dönüşüm oranları: masaüstü %1,9, mobil %1,2 (Uptek)
Sektörlere göre Shopify dönüşüm oranları nedir?
Dönüşüm oranları sektöre göre büyük farklar gösteriyor. Tüm e-ticarette yiyecek ve içecek mağazaları %4,5'i aşarken lüks ve mücevherin ortalaması %0,63. Fark; satın alma sıklığından, fiyat düzeyinden ve alıcının karar verme süresinden geliyor.
Shopify'ın yayımladığı Dynamic Yield verisine göre yiyecek ve içecek %4,58, güzellik ve kişisel bakım %5,32 dönüştürüyor; bu rakamlar yalnızca Shopify'da değil, tüm e-ticaret platformlarında 400'den fazla markada ölçülüyor.
Bunlar yalnızca Shopify'a ait değil, daha geniş e-ticaret rakamları. Özellikle Shopify platformunda Blend Commerce, moda ve perakende kategorilerinin %1,6 ile %1,9 civarında dönüştürdüğünü bildiriyor.
| Sektör | Ort. dönüşüm oranı | Oranın ölçtüğü | Kaynak |
|---|---|---|---|
| Evcil hayvan bakımı ve veteriner hizmetleri | %5,7 | Tüm e-ticaret, 400+ marka | Dynamic Yield |
| Güzellik ve kişisel bakım | %5,32 | Tüm e-ticaret, 400+ marka | Dynamic Yield |
| Yiyecek ve içecek | %4,58 | Tüm e-ticaret, 400+ marka | Dynamic Yield |
| Moda ve giyim (geniş pazar) | %2,9 – %3,3 | Tüm e-ticaret | Sobot |
| Moda, aksesuar ve giyim | %2,77 | Tüm e-ticaret, 400+ marka | Dynamic Yield |
| Sağlık ve güzellik | %2,0 – %2,8 | Tüm e-ticaret | IRP Commerce |
| Tüketim ürünleri | %1,76 | Tüm e-ticaret, 400+ marka | Dynamic Yield |
| Moda ve perakende | %1,6 – %1,9 | Yalnızca Shopify mağazaları | Blend Commerce |
| Elektronik | %1,5 – %2,2 | Tüm e-ticaret | Speed Commerce |
| Ev ve mobilya | %1,29 | Tüm e-ticaret, 400+ marka | Dynamic Yield |
| Lüks ve mücevher | %0,63 | Tüm e-ticaret, 400+ marka | Dynamic Yield |
| Tüm e-ticaret (küresel ortalama) | %1,89 | Tüm e-ticaret | IRP Commerce |
Geniş e-ticaret ile Shopify'a özel oranlar arasındaki fark gerçek ve büyük ölçüde Shopify'ın kitle karışımını yansıtıyor. Shopify satıcılarının çoğu, trafiğini ve ürün-pazar uyumunu hâlâ oturtmaya çalışan yeni ve küçük mağazalar. Shopify Plus'taki oturmuş mağazalar ise sektör ortalamalarına düzenli olarak ulaşıyor veya onları aşıyor.
İpucu: %1,4 ile %1,8 arasındaki genel Shopify medyanını ölçüt almayın. Yukarıdaki tabloda sektörünüzün aralığını bulun, sonra üçüncü sütunu okuyun: bir satır dışında hepsi yalnızca Shopify mağazalarını değil, tüm e-ticaret platformlarını ölçüyor. %2 dönüştüren bir gıda markasıysanız Shopify genelindeki medyanı geçseniz de kategorinizin gerisindesiniz.
Shopify'ın platform büyümesi dönüşüm potansiyeli hakkında ne söylüyor?
Shopify'ın büyüme rakamları dönüşüm oranı bağlamı için önemli: daha büyük bir satıcı tabanı daha fazla karşılaştırma verisi demek ve platformun altyapı yatırımları mağaza performansını doğrudan etkiliyor.
TechnologyChecker'a göre Shopify 2025'te 378,4 milyar dolarlık brüt ürün hacmi işledi; bu, 2024'teki 292,3 milyar dolardan %29 fazla.
Bu ivme yalnızca daha fazla satıcının katılmasından gelmiyor. Mevcut mağazalar ziyaretçi başına daha fazla satıyor. Shopify'ın ödeme iyileştirmeleri, Shop Pay'in yaygınlaşması ve yerleşik dönüşüm araçları tüm satıcıların tabanını yükseltiyor.
Mağazanızın dönüşüm bağlamını etkileyen diğer platform rakamları:
-
2026'nın ilk çeyreği itibarıyla Shopify'da 2.846.464 canlı mağaza faaliyet gösteriyor. Kaynak: TechnologyChecker
-
Platform tarihi boyunca 1,1 trilyon dolardan fazla toplam satış işlendi. Kaynak: Shopify'ın resmî açıklamaları
-
Shopify'ın 2025'in ikinci çeyreğindeki geliri 2,7 milyar dolara ulaştı, yıldan yıla %31 artış. Kaynak: Enrich Labs
Profesyonel ipucu: Shopify'ın büyüyen ekosistemini kendi lehinize kullanın. Platformun tek tıkla ödeme, yapay zekâ destekli ürün önerileri ve yerleşik analiz araçlarına yaptığı yatırımlar, size bedavaya gelen performans kazanımları. Shop Pay'i açtığınızdan (etkisine aşağıda değiniyoruz) ve planınız destekliyorsa Shopify'ın yerleşik A/B test özelliklerini kullandığınızdan emin olun.
Shop Pay, Shopify dönüşüm oranlarını nasıl etkiliyor?
Shop Pay, Shopify'ın hızlı ödeme seçeneği ve satıcıların elindeki en güçlü tek değişkenli dönüşüm kaldıraçlarından biri. Tek dokunuşlu ödeme akışları, dönüşümü son adımda öldüren sürtünmeyi kaldırıyor.
Shopify'ın BFCM 2024 raporuna göre Shop Pay kullanımı Black Friday-Cyber Monday döneminde yıldan yıla %58 arttı ve o hafta sonu satıcıların toplam 11,5 milyar dolarlık satışına katkı verdi.
Kullanımdaki bu %58'lik sıçrama yalnızca benimsemenin büyümesi değil, alıcı tercihini de yansıtıyor. Kayıtlı bir ödeme yöntemi ve tek dokunuşlu bir akışı olan müşteriler, standart çok adımlı ödemeden geçenlere göre belirgin biçimde daha yüksek oranda dönüşüyor. Shopify, Shop Pay'in dönüşüme kesin katkısını yüzde olarak kamuya açıklamıyor; ama yönü BFCM verisinden açıkça görülüyor.
Shop Pay'i açmadıysanız bugün açın. Ücretsiz ve Shopify yönetim panelinizde etkinleştirmesi beş dakika sürüyor. Zaten kullanıyorsanız Shop Pay butonunun yalnızca sepette değil, ürün sayfalarında da ekranın üst kısmında belirgin biçimde durduğundan emin olun.
Shopify dönüşüm oranlarını artırmanın en etkili yolları neler?
Shopify'da dönüşüm oranı optimizasyonu, karar anlarındaki sürtünmeyi azaltmaya dayanıyor. En hızlı gelişen satıcılar üç alana odaklanıyor: ödemenin netliği, mobil deneyim ve hedefli mesajlar.
Sürekli sonuç veren taktikler, tipik etkilerine göre sıralı:
1. Çıkış niyeti ve yüksek niyetli popup'lar kullanın. Shopify'da çıkış niyeti popup'ları, ziyaretçiyi ayrılma anında ilgili bir teklifle yakalar (ücretsiz kargo eşikleri, süreli indirimler veya stoğa geri döndü uyarıları). Zamanlama tekliften daha önemli. Bir ürün sayfasında 30 saniyelik hareketsizlikten sonra açılan bir popup, kaydırmayla açılan bir popup'tan farklı dönüştürür. Shopify mağazanız için Popupsmart gibi bir popup oluşturucu uygulaması kullanabilirsiniz.
2. Mobil ödeme hızına öncelik verin. Trafiğin %70'inden fazlası mobilden gelirken yükleme süresindeki bir saniyelik gecikme dönüşümü %7 düşürebilir. Görselleri sıkıştırın, ekranın altında kalan içerik için gecikmeli yüklemeyi açın ve vitrininize JavaScript ekleyen gereksiz Shopify uygulamalarını kaldırın. Ödeme akışınızı yalnızca iPhone'unuzda değil, orta segment bir Android telefonda da test edin.
3. Karar anlarına sosyal kanıt ekleyin. Yorumları ayrı bir sekmeye gömmek yerine doğrudan ürün sayfalarına koyun. Koleksiyon sayfalarındaki yıldız puanları da işe yarar.
4. Metin ve CTA'lar üzerinde sürekli A/B testi yapın. Shopify popup'larınızı A/B test etmek ve sayfa öğelerini test etmek, küçük kazanımları katlamanın yolu. Daha iyi bir başlıktan gelen 0,2'lik ve daha iyi ürün görsellerinden gelen 0,3'lük bir artış, bir çeyrekte anlamlı bir gelire dönüşür.
5. Gezinmeyi sadeleştirin ve seçenek bolluğunu azaltın. Ana sayfanız 40 ürün gösteriyorsa ziyaretçilerin çoğu hiçbirine tıklamaz. Koleksiyonları özenle seçin, "en çok satanlar" bölümleri kullanın ve ziyaretçiyi daha küçük bir grup yüksek marjlı ürüne yönlendirin. Daha az seçenek çoğu zaman daha yüksek dönüşüm demektir.
Popupsmart'ın kendi popup verileri ne gösteriyor?
Popup dönüşüm oranı ile Shopify mağaza dönüşüm oranı iki farklı ölçüm ve ikisini karıştırmak anlamsız sonuçlar doğurur. Mağaza dönüşüm oranı sipariş bölü oturumdur. Popup dönüşüm oranı ise potansiyel müşteri bölü popup gösterimidir; yani paydası mağazayı ziyaret eden herkes değil, popup'ın gösterilme sayısıdır. Potansiyel müşteri de e-posta adresi veya telefon numarası içeren bir gönderimdir. Aşağıdaki rakamlar bir mağazanın veri toplama katmanını anlatır; bir Shopify mağaza ortalaması değildir.
2026 veri seti platforma göre de ayrılıyor. Kıyaslamadaki işletmelerin %43'ü (Ocak 2024 ile Eylül 2026 arası) Shopify'da çalışıyor. Shopify mağazalarındaki popup'lar %1,07 dönüştürüyor, WordPress sitelerinde bu oran %0,66 (medyan kampanya). Shopify (%1,07) ile WooCommerce mağazaları (%0,82) arasında popup dönüşümünde istatistiksel olarak güvenilir bir fark yok; veri, iki yönde de bir farkı dışlayamıyor. Shopify mağazalarındaki popup kampanyalarının %35'i e-posta veya telefon numarası istiyor; WordPress sitelerinde bu oran %25. Bu rakamlar size bir Shopify mağazasına eklediğiniz popup katmanı için gerçekçi bir hedef ve o hedefe ulaşan form uzunluğunu veriyor.
| Popup form alanları | Kampanya | Medyan potansiyel müşteri dönüşüm oranı (potansiyel müşteri ÷ gösterim) |
|---|---|---|
| 1 alan | 1.224 | %0,88 |
| 2 alan | 736 | %0,94 |
| 3 alan | 493 | %0,56 |
| 4–5 alan | 374 | %0,85 |
| 6+ alan | 75 | %0,57 |
Form uzunluğu, bir noktaya kadar tavsiyelerin söylediği gibi davranıyor. Bir veya iki alan isteyen popup'lar %0,88 ve %0,94 dönüştürüyor, üç alanda bu oran %0,56 (medyan kampanya; çarkıfelek ve diğer oyunlaştırılmış popup'lar ayrı sayıldı). Üçten sonra desen düz bir çizgi değil: dört veya beş alan %0,85'te, altı ve üstü %0,57'de. Çok adımlı formlar, iletişim bilgisi içermeyen 1. adım tıklamaları çıkarıldığında tek adımlı formlara göre ölçülebilir bir dönüşüm üstünlüğü göstermiyor; bu yüzden çok adımlı formu bir dönüşüm kaldıracı değil, bir kullanıcı deneyimi tercihi olarak görün.
Tetikleyici seçimi de ayrı bir testi hak ediyor. 2026 popup dönüşüm kıyaslamasında görünmeden önce bekleyen popup'lar, sayfa yüklenir yüklenmez gösterilenlere karşı %0,83'e %0,61 dönüştürüyor (medyan kampanya); yön verinin her yılında aynı kalıyor ama fark istatistiksel olarak güvenilir değil, bu yüzden bir kural değil, eğilim olarak okuyun. Çıkış niyeti de istatistiksel olarak güvenilir bir üstünlük göstermiyor. Gecikme süresinin kendisi dönüşümde ölçülebilir bir fark yaratmadı; bu yüzden test etmeye değer değişiklik "tam 30 saniye" değil, "hemen değil".
Biçim ve teklif oranı daha da oynatıyor. Ortadaki modal popup'lar %0,88 dönüştürüyor, köşe ve kayan kutularda bu oran %0,49 (medyan kampanya). İndirim kodu sunan kayıt popup'ları %1,46 dönüştürüyor; kod sunmayan kayıt popup'larında bu oran %0,75. Daha büyük indirimler %10 indirimden ölçülebilir biçimde daha iyi dönüştürmedi (büyük indirim örneklemleri küçük, bu yüzden veri iki yönde de gerçek bir farkı dışlayamıyor). %0,83'lük medyanın belirgin biçimde altında dönüştüren bir popup, başka bir şeye bakmadan önce kontrol ettiğim çizgi.
Shopify dönüşüm oranı vaka çalışmaları ne gösteriyor?
Toplu istatistikler neyin normal olduğunu söyler. Vaka çalışmaları ise neyin mümkün olduğunu gösterir. Yakın tarihli iki örnek, odaklanmış optimizasyonun nasıl orantısız sonuçlar verdiğini gösteriyor.
Aumento Infoway'e göre bir Shopify markası dönüşüm oranını yalnızca sekiz haftada %1,2'den %1,68'e çıkardı; bu %40'lık bir iyileşme.
Değişiklikler dramatik değildi. Ürün sayfası düzenini optimize ettiler, mobil uyumu iyileştirdiler ve ödemeye güven işaretleri eklediler. Yeniden tasarım yok, platform değişikliği yok; huni analizine dayanan hedefli düzeltmeler var. %1,2'den %1,68'e çıkmak mütevazı görünebilir, ama aynı trafikten yaklaşık %40 daha fazla gelir demek.
EcomRolodex'in ayrı bir vaka çalışması, aşamalı bir optimizasyon yaklaşımıyla 30 gün içinde dönüşümlerde %61'lik bir artış belgeledi.
Yöntemleri önce en büyük kayıpları düzeltmekti: sepet terki tetikleyicileri, ödeme sayfasının netliği ve ürün sayfası yükleme hızı. %61'lik artış, aylardır dönüşüm kaybettiren ama ölçülmeyen sorunların giderilmesinden geldi.
Ne yapmalı: İşe hunideki en büyük kaybı bularak başlayın. Ziyaretçilerin nerede ayrıldığını görmek için Shopify analizini veya Google Analytics 4 gibi bir aracı kullanın. Kayıpların çoğu ürün sayfası ile sepet arasında oluyorsa ürün sayfalarınızın üzerinde çalışmanız gerekiyor. Ödemede oluyorsa oraya odaklanın. En hızlı gelişen satıcılar her şeyi aynı anda optimize etmek yerine bir seferde bir aşamayı düzeltiyor.
Shopify dönüşüm oranınızı nasıl hesaplarsınız?
Shopify dönüşüm oranınız, satın alma sayısının oturum sayısına bölünüp 100 ile çarpılmasına eşittir. Shopify bunu analiz panelinizde otomatik hesaplar, ama formülü bilmek ölçüm sorunlarını fark etmenizi sağlar.
Formül: Dönüşüm oranı = (Satın alma sayısı / Oturum sayısı) x 100
Örneğin mağazanız geçen ay 10.000 oturum ve 140 satın alma aldıysa dönüşüm oranınız %1,4'tür. Shopify paydada tekil ziyaretçiyi değil oturumu kullanır; yani üç kez gelen bir kişi üç oturum sayılır. Bu önemli, çünkü geri dönen ziyaretçi oranı yüksek mağazalar, trafiğinin çoğu yeni olan mağazalardan daha düşük dönüşüm oranı gösterir.
Temel dönüşüm oranının ötesinde, karşılaştırma için iki metrik daha önemli:
| Metrik | Formül | Neden önemli |
|---|---|---|
| Ortalama sipariş tutarı (AOV) | Toplam gelir / Toplam sipariş | Yüksek dönüşüm oranıyla düşük sipariş tutarı, fazla agresif indirim yaptığınızı gösterebilir |
| Ziyaretçi başına gelir (RPV) | Toplam gelir / Toplam oturum | Dönüşüm oranını ve sipariş tutarını tek metrikte birleştirir; performansın en doğru göstergesi |
İpucu: Dönüşüm oranına tek başına takılmayın. Synder'a göre ABD'deki ortalama Shopify satıcısı müşteri başına 72 dolar kâr ediyor, en çok kazananlarda bu 149 dolara çıkıyor. Dönüşüm oranınız %1 ama sipariş tutarınız 200 dolarsa, %3 dönüştüren ve sipariş tutarı 30 dolar olan bir mağazadan daha sağlıklı olabilirsiniz. Ziyaretçi başına geliri ana metriğiniz yapın.
2026'da hangi Shopify dönüşüm oranı trendlerini izlemelisiniz?
2026'da Shopify mağazalarının ziyaretçiyi dönüştürme biçimini üç değişim yeniden şekillendiriyor ve her biri erken davranan satıcılara fırsat yaratıyor.
Yapay zekâ kaynaklı trafik hızla büyüyor ama farklı dönüşüyor. Contentsquare'e göre yapay zekâ asistanlarından gelen trafiğin dönüşüm oranı yıldan yıla %55 artarak %1,3'e ulaştı. Bu hâlâ organik aramanın dönüşüm oranının altında, ama büyüme yönü, yapay zekâ destekli ürün keşfinin (ChatGPT, Perplexity ve Google AI Overviews üzerinden) Shopify mağazaları için anlamlı bir trafik kaynağı olacağını gösteriyor. Ürün sayfalarını yapay zekânın okuyabileceği biçimde düzenleyen satıcılar (net teknik özellikler, yapılandırılmış veri, karşılaştırmaya uygun düzen) bu trafiği daha erken yakalayacak.
Hızlı ödeme araçları artık olmazsa olmaz. Shop Pay'in BFCM 2024'teki %58'lik kullanım sıçraması daha geniş bir değişime işaret ediyor. Alıcılar tek dokunuşla satın almayı bekliyor. Hızlı ödeme seçeneği olmadan çok adımlı ödeme kullanan mağazalar, özellikle her ek dokunuşun ziyaretçi kaybettirdiği mobilde satış kaçırıyor.
Abonelik ve yenileme modelleri ömür boyu dönüşümü yükseltiyor. Daha fazla Shopify satıcısı, dönüşüm sorusunu "bir kez alır mı?"dan "düzenli alışverişe bağlanır mı?"ya taşıyan "abone ol ve tasarruf et" seçenekleri sunuyor. Takviye, kahve ve cilt bakımı gibi tüketilen ürünlerde bu yaklaşım hem ilk dönüşüm oranını hem müşteri yaşam boyu değerini yükseltiyor. Tekrar satın alınan ürünleri olan mağazalar için iyi bir strateji.
Shopify diğer e-ticaret platformlarıyla nasıl karşılaştırılır?
Shopify'ın %1,4 ile %1,8 arasındaki medyan dönüşüm oranı, Convertibles üzerinden IRP Commerce verisine göre %1,89'luk küresel e-ticaret ortalamasının hemen altında. Bu fark bir platform zayıflığı değil; Shopify'ın satıcı bileşimini yansıtıyor.
Shopify yaklaşık 5,6 milyon aktif online mağazaya güç veriyor ve ABD e-ticaret pazarının %30'unu elinde tutuyor. Bu mağazaların çoğu hâlâ kitlesini oluşturan yeni işletmeler. Ortalama dönüşüm oranı daha yüksek olan platformların genellikle daha küçük ve daha oturmuş satıcı tabanları var.
| Ölçüt | Oran | Kaynak |
|---|---|---|
| Shopify mağaza medyanı | %1,4 – %1,8 (2024–2025) | Red Stag Fulfillment |
| Küresel e-ticaret ortalaması | %1,89 | IRP Commerce |
| İyi e-ticaret oranı | %2,5 – %3,0 | Nudgify / Shopify Blog |
| Aralık 2024 platform ortalaması | %2,18 | Speed Commerce |
| Shopify en iyi %20 mağaza | %3,2+ | Red Stag Fulfillment |
Shopify mağazanızı BigCommerce veya WooCommerce gibi platformlarla karşılaştırıyorsanız benzer ölçümleri karşılaştırdığınızdan emin olun. Analitiğinizi trafik kaynağına ve cihaz türüne göre filtreleyin. Adil bir karşılaştırma, mağazanızın organik masaüstü dönüşüm oranını platform ortalamasıyla karşılaştırmaktır; düşük niyetli sosyal trafiği de içeren karma oranınızı değil. Tüm e-ticaret için sektör, cihaz ve kanal ortalamaları e-ticaret dönüşüm oranı istatistikleri yazımızda.
Shopify dönüşüm oranı istatistiklerini nasıl topladım ve sonuç
Bu yazıdaki her istatistik kendi kaynağından alındı ve en az bir destekleyici veriyle karşılaştırıldı. Temel Shopify dönüşüm oranı ölçütleri (%1,4 ile %1,8 arası medyan, en iyi %20 için %3,2, en iyi %10 için %4,7) Red Stag Fulfillment, Uptek, Craftberry, LittleData ve TrueProfit'te tutarlı biçimde yer alıyor; hepsi ya Shopify'ın kendi analizini ya da LittleData'nın topladığı satıcı verisini kaynak gösteriyor. Hem aralığı hem de geçerli olduğu dönemi doğrulamak için Red Stag 13 Eylül 2026'da yeniden okundu.
GMV ve gelir gibi platform düzeyindeki rakamlar doğrudan Shopify'ın yatırımcı raporlarından ve resmî basın odasından geldi; TechnologyChecker ve Enrich Labs'in üçüncü taraf analizleriyle karşılaştırıldı. Sektöre özel dönüşüm oranları artık Shopify'ın yayımladığı, 400'den fazla markalık Dynamic Yield panelinden, Blend Commerce'un 2026 tarihli yalnızca Shopify analizinden ve IRP Commerce'un platformlar arası verisinden geliyor. Mobil ve masaüstü farkı Uptek, Nudgify ve Red Stag Fulfillment tarafından çok küçük farklarla tutarlı biçimde bildiriliyor.
Kaynakların ayrıştığı yerlerde (örneğin Craftberry masaüstü dönüşümünü daha sık alıntılanan %1,9 yerine %3,9 olarak veriyor) farkı not ettim ve daha fazla kaynağın desteklediği rakamı kullandım. Kaynakların farklı kitleleri ölçtüğü yerlerde bir kazanan seçmek yerine paydayı etiketledim. Popupsmart rakamları kendi kampanya veritabanımızdan geliyor ve yalnızca popup performansını kapsıyor. Aksi belirtilmedikçe tüm veriler 2024 veya sonrasına ait.
Shopify dönüşüm oranı istatistikleri 2026 için net bir tablo çiziyor: mağazaların çoğu %1,4 ile %1,8 arasında dönüştürüyor, en iyiler %3,2 veya üstüne ulaşıyor ve aradaki fark mobil optimizasyona, ödeme hızına ve hedefli mesajlara dayanıyor. Bu farkı kapatmak istiyorsanız en hızlı kazanımlar Shop Pay'i açmaktan, mobil sayfa hızını düzeltmekten ve potansiyel müşteriyi doğru anda yakalayan çok adımlı formlar ve popup'lar eklemekten geliyor. Tamamen yeniden tasarıma ihtiyacınız yok. Size en çok siparişe mal olan bir iki sürtünme noktasını bulup önce onları düzeltmeniz yeterli.
Shopify dönüşüm oranı istatistikleri hakkında SSS
Shopify'da iyi bir dönüşüm oranı kaçtır?
Shopify'da iyi bir dönüşüm oranı %2'nin üstündedir; bu oran sizi platform genelindeki %1,4 ile %1,8 arasındaki medyanın önüne geçirir. Red Stag Fulfillment'a göre %3,2 veya üstünde dönüştüren mağazalar en iyi %20'de, %4,7'nin üstündekiler en iyi %10'da yer alıyor. Hedefiniz sektörünüze bağlı olmalı. %2 dönüştüren bir yiyecek ve içecek mağazası kategorisinin gerisinde kalırken %2'deki bir elektronik mağazası iyi durumdadır. Her zaman kendi nişinizle karşılaştırın ve kullandığınız ortalamanın Shopify mağazalarını mı yoksa tüm e-ticareti mi kapsadığını kontrol edin.
%2,5 iyi bir dönüşüm oranı mı?
Evet. Sipariş bölü oturum olarak ölçülen %2,5'lik bir e-ticaret dönüşüm oranı, %1,4 ile %1,8 arasındaki Shopify mağaza medyanını geçer ve IRP Commerce'un bildirdiği %1,89'luk tüm e-ticaret ortalamasının da üstündedir. Yine de Shopify mağazalarının en iyi %20'si için sınır olan %3,2'nin altında kalır; yani iyi bir orandır ama gelişme payı vardır. Kategori de önemli: tüm e-ticaret markalarının ortalamasının %5,32 olduğu güzellik ve kişisel bakımda %2,5 ortalamanın altında kalır.
Bir web sitesinde %12 dönüşüm oranı iyi mi?
%12 mükemmel bir dönüşüm oranıdır ve neredeyse hiçbir zaman mağaza genelindeki satın alma oranı değildir. Shopify mağazalarının en iyi %10'u %4,7 veya üstünde dönüştürüyor; yani %12 bu üst sınırın yaklaşık iki buçuk katı. Raporlamadan önce paydayı kontrol edin: %12 tek bir açılış sayfası, e-postayla gelen bir kampanya veya geri dönen müşteri segmenti için gerçekçidir, site genelindeki tüm trafiğin oturumlara bölünmesiyle elde edilmesi ise pek olası değildir.
%20 iyi bir dönüşüm oranı mı?
%20 olağanüstü bir dönüşüm oranıdır ve bir e-ticaret mağazasında genellikle bir sonuçtan çok bir ölçüm sorununa işaret eder. Yayımlanmış hiçbir Shopify ortalaması herhangi bir yüzdelik dilimi %20'ye yakın göstermiyor; en iyi %10 %4,7 veya üstünde. Bu kadar yüksek oranlar normalde dar bir paydadan gelir: niyeti yüksek tek bir açılış sayfası, bir ödeme adımı, bir yeniden hedefleme segmenti veya satın alma sonrası bir ek satış. Harekete geçmeden önce neye böldüğünüzü doğrulayın.
Shopify'da sektörlere göre dönüşüm oranı nedir?
Sektör ortalamaları ciddi biçimde değişiyor. Tüm e-ticarette, Shopify'ın yayımladığı Dynamic Yield verisi 400'den fazla markada güzellik ve kişisel bakımı %5,32, yiyecek ve içeceği %4,58, moda ve giyimi %2,77, lüks ve mücevheri %0,63 olarak veriyor. Özellikle Shopify'da moda mağazaları %1,6 ile %1,9 arasında dönüştürme eğiliminde. IRP Commerce'a göre tüm sektörleri kapsayan küresel e-ticaret ortalaması %1,89. Karşılaştırmadan önce paydayı okuyun: yayımlanan sektör rakamlarının çoğu yalnızca Shopify mağazalarını değil, tüm e-ticareti kapsıyor.
Shopify dönüşüm oranı nasıl hesaplanır?
Standart formül şu: Dönüşüm oranı = (Satın alma sayısı / Oturum sayısı) x 100. Mağazanız 5.000 oturum ve 75 satın alma aldıysa dönüşüm oranınız %1,5'tir. Shopify bunu analiz panelinde otomatik hesaplar ve paydada tekil ziyaretçiyi değil oturumu kullanır. Mağazanızı üç kez ziyaret eden bir kişi üç oturum sayılır. Daha eksiksiz bir tablo için ortalama sipariş tutarını (Toplam gelir / Toplam sipariş) ve ziyaretçi başına geliri (Toplam gelir / Oturum) de izleyin.
İyi bir ödeme dönüşüm oranı nedir?
Ödeme dönüşüm oranı (ödeme adımına ulaşıp satın almayı gerçekten tamamlayan ziyaretçilerin yüzdesi) Shopify'da genellikle %40 ile %65 arasında değişir. Shop Pay ve diğer hızlı ödeme yöntemlerini kullanan mağazalar bu aralığın üst ucuna yakın durur, çünkü tek dokunuşlu akışlar elle form doldurmanın sürtünmesini ortadan kaldırır. Ödeme dönüşüm oranınız %40'ın altına düşerse en yaygın nedenlere bakın: son adımda çıkan sürpriz kargo ücretleri, zorunlu hesap oluşturma veya yetersiz ödeme seçenekleri.
2026'da ortalama online dönüşüm oranı nedir?
IRP Commerce'a göre tüm e-ticaret platformlarında ortalama online dönüşüm oranı yaklaşık %1,89, Dynamic Yield'ın 400'den fazla markalık panelinde ise %2,66. Shopify'ın 2024–2025 için %1,4 ile %1,8 arasındaki platform medyanı ikisinin de altında, çünkü Shopify mağaza tabanı ortalamada daha genç ve daha küçük. Statista, 2026'nın ilk çeyreğinde küresel e-ticaret ziyaretlerinin %1,4'ünün satın almayla sonuçlandığını bildirdi; sayı aynı olsa da bu, Shopify medyanından farklı bir kitle. Normal aralık %1 ile %3 arasında; sektör, cihaz karışımı ve trafik kalitesi başlıca değişkenler.
Shopify mağazamın dönüşüm oranını nasıl artırabilirim?
En büyük huni kaybınızla başlayın. Ziyaretçilerin nerede ayrıldığını görmek için Shopify analizini kullanın. Ürün sayfalarında ayrılıyorlarsa görselleri iyileştirin, yorum ekleyin ve değer önerinizi netleştirin. Ödemede vazgeçiyorlarsa Shop Pay'i açın, kargo ücretini erken gösterin ve zorunlu hesap oluşturmayı kaldırın. Doğru zamanlanmış, ilgili teklifler sunan popup'lar (ücretsiz kargo çubukları, çıkış niyeti indirimleri, stoğa geri döndü uyarıları) dönüşüm oranlarını ölçülebilir biçimde etkileyebilir.
Bu yazıda neler değişti
Türkçe yazı, Eylül 2026'da güncellenen İngilizce sürümden baştan çevrildi. Shopify medyanı, Red Stag Fulfillment'ın yayımladığı aralığa ve 2024–2025 dönemine göre verildi; sektör tablosunun her satırı artık Shopify mağazalarını mı yoksa tüm e-ticareti mi ölçtüğünü söylüyor. Yayımlanan ortalamaların neden birbirini tutmadığını anlatan bir bölüm ve Popupsmart'ın 2026 popup verilerini ayrı, açıkça etiketlenmiş bir ölçüm olarak veren bir bölüm eklendi. Eski Türkçe metindeki 2025 rakamları, tema önerileri ve İngilizce kalmış SSS yanıtları kaldırıldı; Shopify temaları artık Shopify dönüşüm oranını artırma rehberimizde.
İlk yayın.